Jindra Belšan, 1.4.2010
Tento článek vyšel už v MotoRoute č. 1/2005.
Život miluji, svět si maluji, jenom barvou růžovou. Sloka ze známé swingové skladby navodí optimistickou náladu. Ta se ale na cestách-necestách, obzvláště tropickou a subtropickou krajinou, může vytratit. Stane se tak ve chvíli, kdy nás potká zdravotní problém.
Čím si doplnit lékárničku si povíme za chvíli, teď začneme očkováním. Jako bych vás slyšel: „Jedu přeci po Evropě, a to se mám dát očkovat? Proti čemu a proč vlastně? Nevymýšlíš si?“ Nevymýšlím, opravdu ne. Skutečnost je taková, že pouze ve třech zemích světa se nemusíte obávat nákazy žloutenkou typu A. V ostatních 232 státech je očkování doporučeno.
Kdy jste si naposled kontrolovali tetanus? Připomínám, že vakcinace působí 10 let, pak je potřeba přeočkovat. To provede praktický lékař a dokonce zdarma. Všechny ostatní vakcíny si platíte.
Podrobné informace o tom kdy, jak a proti čemu se dát očkovat do určité, země poskytne Hygienická stanice, která je v každém kraji.
Vraťme se teď k naší apatyce, kterou vozíme pod sedlem. Co do ní doplnit – kromě obvyklé povinné výbavy – a na co nezapomenout?
- V prvé řadě jsou to léky, které trvale užíváte. Pokud jste alergici, nestyďte se před cestou informovat kamarády, kteří cestují s vámi. Postihne-li vás alergický záchvat, přátelé musí vědět, jak a čím pomoci.
- Prostředky na dezinfekci vody. Osvědčený je např. PHAR-X aqua či Sanosil. Takový přípravek není pouze pro expedice, hodí se do každého druhého kempu kdekoliv u moře. Takto upravená voda samozřejmě není vhodná k trvalé konzumaci, ale během cesty její občasné pití neuškodí.
- Repelenty na odpuzování hmyzu, případně můžeme přibalit i nějaký insekticid na hubení hmyzu a hlavně komárů. Oba přípravky jsou na trhu široce zastoupeny.
Pozn.: Jestliže jedete do malarické oblasti, vezměte si výhradně repelent s účinnou látkou DEET, ostatní jsou málo efektivní – a samozřejmě také antimalarika.
- Při poštípání hmyzem se u většiny lidí projeví alergická reakce. Pomůže třeba Fenistil gel, kterým se postižené místo potírá.
- Léky proti teplotě, ke kterým si samozřejmě přibalte teploměr. Neuškodí ani něco na bolení v krku (Septisan, Coldrex aj.).
- Neméně důležité jsou také prostředky, které tlumí zažívací nebo průjmové obtíže. Můžeme použít Endiaron, Carbantox, Smectu, Imodium a jiné.
- Oči jsou dost důležitá součást našeho těla, věnujme jim proto zvýšenou pozornost. Obzvláště při jízdě terénem „spolykají“ hodně prachu. Dobrá pomoc v podobě kapek je Opthalmoseptonex nebo tzv. „umělé slzy“. Ten, kdo nosí dioptrické brýle, měl by mít s sebou náhradní.
Pokud se stane, že je váš organizmus silně dehydrován, poslouží rehydratační roztok, který vám připraví v lékárně. Nechcete-li se s ním tahat přes půl světa, a nebo zrovna stojíte s nepojízdným motocyklem uprostřed pouště a máte poslední litr vody, využijte ho lépe než hltavě vypít půl litru a druhým půllitrem si polít hlavu.
V tom teplém posledním litru rozpusťte pytlík práškového džusu, přidejte několik lžiček medu (nebo cukru), půl čajové lžičky soli a 2,5 gramu sody bikarbony, což je v normální řeči „špetka“. Pořádně to protřepejte a pijte s přestávkami po malých douškách. Vydržíte podstatně déle, než jen s tím litrem čisté vody.
Samozřejmostí je dostatečná zásoba různých náplastí, které se vždy mohou hodit – otlaky, škrábance apod. si přivodíte třeba jen při chůzi po kempu. Pokud se chcete koupat v moři, je vhodné zakoupit náplasti vodě odolné. A nezapomeňte na vhodný desinfekční prostředek.
Závěr tohoto pesimistického povídání musím přece jen nalakovat trochu růžově, takže všem cestovatelům v jedné stopě přeji, aby tu výše popsanou apatyku nemuseli nikdy zpod sedla vytáhnout.
P.S.: O účincích všech zde zmíněných léků se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.